Logo projektu SAFEDAM

Umowa na realizację projektu SAFEDAM podpisana

Umowa na wykonanie i finansowanie projektu realizowanego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach konkursu nr 7/2015 została podpisana przez lidera konsorcjum Politechnikę Warszawską i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt realizowany będzie przez 36 miesięcy przez konsorcjum w składzie Politechnika Warszawska - Wydział Geodezji i Kartografii, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, Astri Polska Sp. z o.o., MSP Marcin Szender, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

W czasie pierwszego roku trwania projektu wykonane zostaną prace naukowo-badawcze prowadzące do powstania koncepcji systemu wykorzystującego różnorodne dane geoprzestrzenne do monitorowania wałów przeciwpowodziowych w warunkach zagrożenia jak i jego braku. W drugim i trzecim roku realizowane będą prace wdrożeniowe opracowanego rozwiązania podnosząc z każdym rokiem poziom gotowości technicznej. Opis projektu zyskał uznanie recenzentów ubogacając pierwotne założenia systemu o wykorzystanie bezzałogowych systemów latających oraz teledetekcyjnych systemów satelitarnych. W konkursie swoje oferty złożyło również 5 innych konsorcjów, w których liderami byli: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Akademia Górniczo-Hutnicza, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A., Politechnika Wrocławska oraz Szkoła Główna Służby Pożarniczej.